Kim jest znany lekarz? Będziecie zaskoczeni…


Kim jest najbardziej znany lekarz? Czy jest to jakiś ortopeda, kardiolog, czy psychiatra? Nie, żaden z nich. Najbardziej znany lekarz to… muzyk, dziennikarz, a nawet pisarz!

Podamy kilka przykładów, na pewno niektóre będą zaskoczeniem, ale okaże się, że określenie “znany lekarz” będzie miało od teraz nieco inne znaczenie!

Znany lekarz to na przykład Kuba Sienkiewicz. Jest praktykującym neurologiem, ale najbardziej znany z tego, że jest liderem zespołu Elektryczne Gitary oraz piosenkarzem i kompozytorem. Wszystkim nam zapewne znane są takie przeboje jak: „Człowiek z liściem”, „Jestem z miasta”,  „Co Ty tutaj robisz”, „Włosy”. A niektórzy to na pewno śpiewali w szkole: Jestem dziki, ja naprawdę jestem dziki” :) Aż trudno uwierzyć, że Kuba Sienkiewicz jest z wykształcenia lekarzem …

Inny znany lekarz, choć niepraktykujący, to Wojciech Jagielski, dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz Robert Janowski, prowadzący w telewizji różne programy rozrywkowe, piosenkarz, kompozytor i aktor. Janowski jest z wykształcenia weterynarzem. Wojciecha Jagielskiego na pewno niemal wszyscy kojarzą z fantastycznego programu „Wywiad z wampirem”, gdzie Pan Wojciech przeprowadzał wywiady z wieloma znanymi osobami.

Krzysztof Komeda był natomiast laryngologiem, jednak jako lekarz pracował tylko przez półtora roku. Później zajął się muzyką, grał na pianinie, komponował muzykę jazzową, także do filmów, w tym do filmów Romana Polańskiego.

Inny światowej sławy znany lekarz to Stanisław Lem. Sławę zdobył jednak nie ze względu na
medycynę, w której nigdy nie pracował, a ze względu na futurystyczne książki tłumaczone na 41 języków świata.

A ciekawi lekarze na świecie? Można na przykład wymienić rewolucjonistę kubańskiego Ernesto Che Guevara. Choć wspomagał utworzenie porewolucyjnej bezpłatnej opieki medycznej na Kubie, pracował głównie jako członek rządu rewolucyjnego – minister przemysłu, czy szef banku centralnego.

Na szczęście w Polsce mamy kilku fantastycznych lekarzy, którzy leczą lub leczyli ludzi i osiągali na prawdę świetne wyniki np. znany lekarz niestety już nieżyjący – profesor Zbiegniew Religa lub seksuolog profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Oby takich lekarzy było jaknajwięcej :)