Gdzie przyjmują lekarze specjaliści?


Czy lekarze specjaliści przyjmują tylko w państwowych przychodniach i szpitalach? Czy wręcz przeciwnie – zadowoleni z wyższych płac lekarze specjaliści przenoszą się do prywatnych klinik? Czy zawsze fachowa interpretacja wyników badań musi być płatna?

Lekarze specjaliści mają różne strategie rozwoju kariery i zarabiania pieniędzy. Niestety nie ma reguły, gdzie i jak przyjmują. Zależy od branży, od specjalizacji i od samego lekarza i jego upodobań. Dlatego musimy się przygotować, że czasami najlepsi lekarze specjaliści oznaczają oczekiwania kilkumiesięcznej/kilkuletniej kolejce, ponieważ ten akurat znany lekarz nie przyjmuje prywatnie, a jest jedyny i najlepszy w kraju, czasami musimy zapłacić za wizytę domową, gdyż znany lekarz pracuje w zamkniętym ośrodku i nie ma swojego gabinetu otwartego dla pacjentów “z ulicy”.

Jak się tego dowiedzieć? Otóż sprawdzona metoda jest taka: Jeśli lekarz zleca nam dodatkowe badania lub wizytę u innego specjalisty, wtedy zamiast wziąć skierowanie i szukać na własną rękę – powinniśmy porozmawiać właśnie z lekarzem – jakiego lekarza poleca, jaką przychodnię poleca, czy warto zapłacić za badanie, by je przyspieszyć, czy czekać w kolejce do konkretnej osoby, co zrobić, jeśli będą kolejki na świadczenie z NFZ, czy ma kontakt do kogoś przyjmującego prywatnie. To jest podstawowe i pierwsze źródło informacji. Na przykład: Najlepsi lekarze specjaliści zajmujący się noworodkami założyli prywatną klinikę specjalizującą się w diagnostyce i zapobieganiu wad u maleńkich dzieci i są świetni – warto w tym przypadku zainwestować w zdrowie dziecka. Choć wysoka cena nie oznacza, że w przychodni nie ma kolejek. To taka prywatna opieka medyczna wychodząca poza stereotypy. Inny przykład: znany lekarz zajmujący się USG przezcięmiączkowym przyjmuje tylko i wyłącznie w samorządowym szpitalu dziecięcym. Za darmo, praktycznie bez kolejek. A jest to najlepszy specjalista w kraju. Podobnie jest z ginekologami – najlepsi rozwijają się w szpitalach akademickich i nie mają czasu na prywatną praktykę, gorsi “łapią” się pracy w prywatnych klinikach, gdzie, jak sami mówią, jest dużo pracy i brak perspektyw. Dlatego warto pytać innych lekarzy lub znajomych, gdzie przyjmują lekarze specjaliści zamiast generalizować, myśleć stereotypowo lub szukać jakiś prawidłowości w tym medycznym świecie.